top of page

Oslavte Velikonoce krásnou slavnostní tabulí


CO NESMÍ CHYBĚT? Velikonoční svátky dávají jedinečnou příležitost vyladit byt na jarní atmosféru, vyhnat pavouky i s pavučinami, zabalit zimní dekorace a nahradit je jarními. Krom úklidu patří k oslavám i náležitě vyzdobená jarní tabule. Nedělní slavnostní oběd s rodinou a přáteli vystřídá v pondělí zástup koledníků. Pro obě příležitosti musíme připravit stůl a pohoštění. Obě tabule si žádají své, ale při tom budou mít hodně společného…

SLAVNOSTNÍ NÁDECH DODAJÍ KVĚTINY Uprostřed stolu nesmí chybět dominantní kousek. Něco, co ihned přitáhne pozornost vašich hostů do centrálního bodu – velká kytice ve váze, ozdobený velikonoční věnec nebo originální květinová dekorace. Můžete nastavit i několik vrcholů s menšími květinovými úpravami. Pro toto období se dokonale hodí sedmikrásky, narcisky či tulipány v kombinaci s pomněnkami, ozdobnými peříčky a křepelčími vajíčky. Pokud chcete dát své velikonoční tabuli osobní dotek, zaměřte se také na drobné květinové detaily. Z ubrousků můžete například snadno složit kapsy na příbory a doplnit je jemnými květinami jako jsou pomněnky a krokusy. Ve vázách nezapomeňte ani na mladé větvičky břízy, jívy, kočičky nebo zlatice. S trochou citu pro hezké drobnosti tak připravíte velikonoční stůl, jenž vaše hosty zaujme každým detailem.
TRADICE PŘIPOMENOU VELIKONOČNÍ SYMBOLY Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, během kterých si věřící připomínají umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, a i ateista by měl jednou v roce vzpomenout, z čeho vychází celá naše společnost a kultura. K tomu slouží velikonoční symboly, které by na velikonočně jarní tabuli neměly chybět:

  • Beránek – v křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista

  • Kříž – připomíná, že Ježíš zemřel mučednickou smrtí na kříži

  • Vejce – symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje

  • Kočičky – symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista

  • Zajíček – má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara

  • Vysévání obilí – představuje počátek zemědělských prací

  • Mazanec – je symbolem slunce, zadělává se na Bílou neděli ze stejného těsta jako vánočka

  • Svíčky – oheň symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtíTRENDY STŮL PRO LETOŠNÍ SEZÓNU Již několik let jsou sázkou na jistotu přírodní materiály, jednobarevné textilie a čerstvé, typicky jarní květiny. Co se týče barev, nejsou zde žádné limity a záleží jen na vašem vkusu, zda se rozhodnete pro jemné pastelové tóny nebo něco výraznějšího. Nezbytností by ale měl být ubrus; pokud máte dřevěný stůl, postačí doprostřed natáhnout běhoun v jarní barvě. Krásně bude vypadat žlutá nebo zelená, zvolíte-li výraznější dekorace, zůstaňte raději u neutrální bílé. A nezapomeňte ani na milé ozdobné prvky – kraslice, zajíčci nebo kuřátka jako nedílná součást velikonoční výzdoby potěší u stolu každého.

KVĚTINOVÝ STŮL V BOHO STYLU Konečně jaro! Využijte všeho, co nabízí a pozvedněte s ním své velikonoční prostírání na vyšší úroveň. Vaši pozornost jistě upoutá nespoutaná kombinace barev, využití přírodních materiálů i decentně sladěné květiny. Romantické – rustikální – boho.

MODERNÍ VELIKONOČNÍ STŮL Hledáte moderní a elegantní řešení pro váš velikonoční stůl? Prostřete ho s námi v minimalistickém duchu. Nebojte se, i v minimalismu je dostatek místa na tradici – nechybí na něm moderní šedá barva, kočičky ve váze ani vkusně zdobená vajíčka.

Zdroj: www.living.cz, autor: Kateřina Šedivá

Vizualizace_Smart_LUX_I_Kodetka_III_dvoj
bottom of page