top of page

Příroda je to nejlepší fitko

Aktuální situace má obrovský dopad na sportování dětí i dospělých. Přechodná restrikční opatření u většiny populace jednoznačně vedou ke snížení fyzické aktivity a navýšení pasivní sedavé činnosti. Máme nebývalou příležitost uvědomit si nejen význam pravidelného cvičení, ale především obrovské důsledky fyzické nečinnosti. Chceme-li si zachovat zdravé tělo, měli bychom 3-4x týdně zapojit středně intenzivní cvičení v délce 30 minut.

Běžkovat nemusíte jen na horách v upravených běžeckých tratích. Když příroda nadělí, krásnou vyjížďku si můžete udělat i v nejbližším lese.

Foto Kodetka - Hlincová Hora.Že to nyní nejde? Během let, kdy jsme děti vozili po různých sportovních kroužcích a sami pak trávili čas v tělocvičně či posilovně, jsme úplně zapomněli na neorganizované venkovní fyzické aktivity. A přitom stačí jen vyrazit do přírody, proběhnout se se psem, projít se v lese. Důležité je, aby činnost byla pravidelná a dostatečně intenzivní. Ale pozor! Je nutné činnost přizpůsobit naší fyzické zdatnosti, příliš intenzivní cvičení by nám naopak v době, kdy potřebujeme posilovat imunitu, mohlo uškodit.

Nenuťte se do extrémních sportovních výkonů. Sportujte pro zábavu a ostatní přijde samo. Foto Kodetka - Hlincová Hora.Naše doporučení je vybrat si pro zdravý pohyb vhodnou lokalitu. Místo, kde sporty provozujeme, totiž může mít zásadní vliv na to, jak tato fyzická aktivita prospívá našemu zdraví. Pohyb v lokalitách s léčivým lesním vzduchem významně zlepšuje činnost naší dýchací soustavy. Jednou z těchto lokalit je právě Kodetka - Hlincová Hora, kde byl v rámci projektu GEOMED, na němž se podílí i vedoucí oddělení klinické farmakologie Nemocnice ČB doc. MUDr. Petr Petr, Ph. D., proveden výzkum o působení přírodních léčivých sil. Dle tohoto výzkumu je Kodetka - Hlincová Hora jednou z mála jihočeských lokalit, kde má kombinace nadmořské výšky a druhové skladby lesního porostu charakter vzdušných lázní.


Lokalita Kodetka - Hlincová Hora je svým zdravým vzduchem a ideální polohou dokonalým místem pro provozování venkovních sportovních aktivit. V zimě tu bývá sněhu jako na horách. I při stavění sněhuláka můžeme rozhýbat své tělo a protáhnout svaly. Dále zde najdeme krásné kopce pro sáňkování či bobování, nespočet možností, kam vyrazit na běžkách, můžeme si zabruslit na rybníku Mrhal a milovníci výzev mohou vyzkoušet zábavnou jízdu na horském kole ve sněhu. Po místní cyklostezce se dostaneme na naučnou stezku kolem hornického města, ale projet, projít nebo proběhnout si můžeme i spoustu dalších cyklistických a turistických stezek různých délek. Pojďme do toho.


Když nám zima nadělí krásný bílý prašánek, neváhejme. Ať už vytáhneme sáňky, boby nebo třeba běžky, můžeme si zasportovat lépe než v tělocvičně a ještě u toho zažijeme i spoustu zábavy. Vždyť příroda je sama o sobě to nejlepší fitko!


Máte-li v okolí pěkný kopeček, stačí dětem ke štěstí už jen trocha sněhu.

Foto Kodetka - Hlincová Hora - okolí rybníku Mrhal.


Commentaires


Vizualizace_Smart_LUX_I_Kodetka_III_dvoj
bottom of page