top of page

Co musíte udělat na podzim pro svou zahradu?


Přestože na zahradě je vám stále ještě krásně, podzim se rychle blíží a měli byste začít plánovat, jak zahradu připravit na zimu. Nemusíte se ale stresovat, užijte si ještě krásné podzimní barvy, zralé plody i poslední květy trvalek. Přehled nejdůležitějších podzimních zahradních prací jsme připravili za vás ;)

SKLIZEŇ

Na podzim vrcholí sklizeň zeleniny a pozdního ovoce. Některé druhy lze pěstovat až do mrazů (zelí, špenát, mangold, kapusta), ale většinu ovoce, zeleniny i vinnou révu skliďte hned zkraje podzimu. Až vše otrháte a vhodně uskladníte, pusťte se také do bylinek. V zimě se vám budou hodit. Otrhejte a nasušte jejich listy, nebo na vhodné místo zavěste celé stonky. Bylinky sklízejte a sušte ideálně v září, protože v tomto období obsahují nejvíce aromatických látek. Nikdy je nesušte na slunci! Oregano, mátu, tymián, rozmarýn nebo šalvěj můžete nechat přes zimu venku, je ale nutné je přikrýt (či zahrabat do listí a slámy), aby neomrzly. Trvalky zahrňte zeminou, na jaře opět vykvetou. Část bylinek můžete přesadit do květináčů a pěstovat je na okně. Vyžadují chladnější světlé místo. Levanduli také naposledy sestřihněte v září, později už by jí stříhání mohlo ublížit.



OŠETŘENÍ ZÁHONŮ

Záhony, na nichž budou trvalky přezimovat před prvními mrazy odplevelte, rostliny zahrňte listím, chvojím či vhodnou textilií a důkladně zalijte. S přikrýváním choulostivých rostlin počkejte až opravdu těsně před mrazy, abyste zatím nepřipravili vhodné zimoviště pro škůdce. Záhony prázdné, tedy po sklizni zeleniny, zryjte a můžete přidat chlévský hnůj. Ten však nepoužívejte u cibule nebo česneku nebo jen ve velmi malém množství na záhonu mrkve. Pokud se vám do rytí záhonů příliš nechce, nezoufejte. Naše babičky by si sice bez zryté zahrádky neuměly podzim vůbec představit, říkaly, že je půda vyčerpaná a je nutné ji před zimou oživit. Ale dnes se objevuje i jiný názor. Někteří odborníci podzimní rytí nedoporučují. Tvrdí, že obnažíme povrch záhonu, a tím jej necháme na pospas dešti, sněhu a mrazům. Živiny se srážkami vyplaví do tak hlubokých vrstev půdy, kde již nebudou přijatelné pro kořeny rostlin. Optimálním řešením je na podzim vysít zelené hnojení, které se na záhonech ponechá přes zimu a na jaře se pak zapraví rycími vidlemi nebo rýčem do půdy.


SÁZENÍ A PŘESAZOVÁNÍ

Podzimní čas je ideální na přesazování a sázení nových květin, ovocných stromků nebo bobulovin. Půda má dostatečnou vlhkost a zem je ještě teplá, takže rostliny mají dobré podmínky pro zakořenění. Na podzim je také vhodné sázet cibulky, aby květiny na jaře vyrašily v pravý čas.




STŘÍHÁNÍ A PROŘEZÁVÁNÍ

Na podzim ostříhejte růže. Můžete ostříhat i trvalky a keře, které zežloutly a jejich stonky se ohnuly k zemi. Keře a křoviny lze dokonce zkrátit na čtvrtinu jejich velikosti. Zde se ale řiďte pokyny ke konkrétní rostlině, které naleznete např. na štítku u rostlin nebo si je dohledáte na internetu. Živé ploty lze také opatrně prořezat, ale vyhněte se velkým zásahům, vzniklé otvory přes zimu nezarostou a plot pak vypadá neupravený. Snažte se ostříhat vše, co je nemocné. Nemocné či uschlé stromy nebo keře vykopejte i s kořeny. S podzimním stříháním buďte ale opatrní a nejste-li si jisti, raději nechte radikálnější zásah na jaro. Otevřenou ránu nejsou keře schopné přes podzimní a zimní období “vyléčit” a mohou strádat.


ÚKLID KVĚTIN V NÁDOBÁCH

V říjnu (nebo před prvními mrazy) také přichází čas na úklid rostlin v nádobách. Přemístěte je na vhodná zimní stanoviště podle druhu rostlin. Pokud vhodné zimní stanoviště nemáte, nezoufejte, na trhu se v posledních letech objevuje mnoho materiálů, díky kterým vaše výsadba přežije zimu v nádobách bez úhony. Nádoby totiž můžeme zateplit, a to zevnitř nebo zvenku. Tento způsob je hojně využíván pro velké nádoby, s jejichž přemisťováním by byl problém.


TRÁVNÍK

Na přelomu září a října (podle počasí) také naposledy posekejte trávník. Nesekejte ho ale příliš blízko u země, zvyšte pojezd vaší sekačky na cca 5 cm. Před prvními přízemními mrazy je vhodné udělat také vertikulaci, která z trávníku odstraní odumřelou hmotu, která se v porostu během léta nahromadila. Trávník poté můžete přihnojit vhodným podzimním hnojivem (nebo např. poházením kompostu) a chemicky ošetřit proti zimním plísním. Z trávníku je nutné pravidelně odstraňovat spadané listí, zabráníte tím vzniku suchých hnědých fleků a růstu mechu. Silná vrstva listí totiž zabraňuje proudění vzduchu, působení slunečních paprsků a uzavírá vlhkost v přízemní vrstvě porostu.



HRABÁNÍ LISTÍ

Listí pravidelně shrabujte z trávníku, naopak nechat jej můžete v záhonu s trvalkami. Zdravé listí použijte jako ochranu kořenů rostlin (k rostlině můžete přihrnout i seno, rašelinu nebo kůru). Přebytečné listí pak uložte do kompostu, jen pozor na listí z ořešáku, které se pro obsah škodlivých látek zásadně nekompostuje. Listy napadené škůdci a chorobami ze zahrady odstraňte. Nejste-li zastáncem hrabí, můžete použít různé vysavače nebo fukary.


VODA

Nezapomeňte s prvními mrazíky uzavřít přívody vody na zahradu a vypustit vodu z kohoutků a hadic. Zdobí-li vaši zahradu zahradní jezírko, během září by měly ryby v něm dostat co možná nejpestřejší stravu, aby se dobře připravily na zimní spánek. S prvními mrazíky odstraňte z jezírka nadzemní části rostlin, které by během zimy uhnily a spadly na dno. Vyčistěte před zimou také dno jezírka a na hladině vytvořte nezamrzající otvor. Bazén začněte zazimovávat, až když teplota bazénové vody klesne pod 10°C. Bazén důkladně vyčistěte, upravte pH na ideální hodnotu, odpusťte vodu, odpojte technologii, vložte dilatační plováky pro zabránění vytvoření souvislé vrstvy ledu a aplikujte zazimovací roztok.



Vizualizace_Smart_LUX_I_Kodetka_III_dvoj
bottom of page